top of page

Akupresszúra a "befogadó" meridiánon

A kínai orvoslásban nem csak szervekről elnevezett (pl. vese-, máj- stb.) csatornák, meridiánok léteznek. A szervekről elnevezett 12 „rendes” meridián mellett van még 8 „különleges vezeték” is. Ezeknek az a szerepe, hogy szabályozzák a „rendes” meridiánok működését.


A különleges vezetékek közül kettőnek vannak saját akupontjai – a többit a „rendes” meridiánokon keresztül lehet elérni –, az egyik a „befogadó”, a másik a „kormányzó” vezeték.

Mindkettő a test középvonalán található: a befogadó vezeték elől, míg a kormányzó vezeték hátul található.


Pontjaik elsősorban a lefutás során érintett területek kezelésére használhatóak: pl. gyomortájéknál emésztési, az alhasnál húgyivarrendszeri panaszok kezelésére stb.


Fáradékonyság, kimerültség, húgyúti, férfi-női ivarszervi panaszok vagy gyomorbántalmak esetében a "befogadó" meridiánon található pontokat szúrjuk az akupunktúrás kezelések során.


És ezeket a pontokat az otthoni akupresszúrában is alkalmazhatjuk!


A befogadó meridián főbb pontjai az otthoni akupresszúrában:



Zhong ji: a "középső végpont" (CV3). Az alhason van, a köldök alatt a középvonalon. Ha köldök és a szeméremcsont közötti részt öt egyenlő szakaszra osztjuk, akkor a szeméremcsont fölött egy rész, a köldök alatt négy rész távolságra van a pont. Ez a pont a húgyúti panaszok kezelésében az egyik legfontosabb; amennyiben vizeléskor fájdalom van, vagy ha a vizelés gátolt, vagy épp túl gyakori, szinte mindig használatos. Otthoni akupresszúrában is bátran alkalmazhatjuk különféle krónikus vizelési panaszok kiegészítő kezeléseként.

Akupresszúra: ujjbegyekkel nyomjuk-dagasztjuk, vagy tenyérrel dörzsöljük körkörösen, míg a pontban és körülötte enyhe, szétáradó nyomást nem érzünk. Különösen a lefelé áradó érzet számít jónak. Figyelem: ne teli húgyhólyaggal nyomkodjuk.


Guan yuan: a "az első kapu" (CV4). Az alhason van, a köldök alatt a középvonalon. Ha köldök és a szeméremcsont közötti részt öt egyenlő szakaszra osztjuk, akkor a szeméremcsont fölött kettő rész, a köldök alatt három rész távolságra van a pont. Ez a pont a legyengült szervezet erősítésére, serkentésére használt pontok között az egyik legjelentősebb. (Egy másik a Zu san li (ST36), melyet itt már ismertettünk, a kettő párban is használható.) Otthoni akupresszúrában nem csak különféle panaszok, tünetek esetén alkalmazható, hanem az általános egészség megőrzésére, javítására, prevenciós célzattal. Azoknak is jó választás, akik a szervezet ellenállóképességét szeretnék fokozni.

Akupresszúra: tenyérrel dörzsöljük körkörösen, míg a pontban és körülötte enyhe, szétáradó nyomást nem érzünk.



Zhong wan: a „gyomorközép” (CV12). A gyomortájékon van, a köldök és a szegycsont alja között félúton. (A mellkasunk közepén lévő szegycsontnak van alul egy kis „csőre”: a szegycsont és a „csőr” találkozását vesszük ilyekor a szegycsont aljának.) Emésztési panaszokban gyakran használt pont, különösen gyomortáji panaszok esetén: étkezés utáni gyomortáji teltségérzet, puffadás, gyomorégés esetén, de kiegészítő jelleggel a belek panaszainál is alkalmazzuk. Otthoni akupresszúrában az emésztés megsegítésére, serkentésére használható.

Akupresszúra: tenyérrel dörzsöljük körkörösen, míg a pontban és körülötte enyhe, szétáradó nyomást nem érzünk.



Dan zhong: a „mellkas közepe” (CV17). A mellkason van, a középvonalon, körülbelül a szegycsont alsó negyedének és felső háromnegyedének találkozásánál. Az akupunktúrában légszomj, mellkasi nyomás, heves szívdobogás esetén használatos. Ilyen tünetek esetén, a megfelelő kezelés kiegészítéseként, otthoni akupresszúrában is alkalmazható. Párosítható például az itt ismertetett nei guan akuponttal.

Akupresszúra: a hüvelykujj vagy a mutatóujj begyével nyomjuk-dagasztjuk, míg szétterjedő feszülést nem érzünk. Elég érzékeny pont, tehát nem igényel túlzottan erős nyomást.



Akkor csináljuk jól, ha a pontok nyomása feszítő, bizsergő, sajgó érzetet kelt. Akkor adtunk le elegendő ingert, ha ez az érzet a végignyomkodás után is fennáll még egy darabig. Ugyanakkor ne nyomkodjuk vadul, fájdalmat keltve a pontokat. A legjobb az arany középút: amikor egy enyhe szétáradó bizsergést vagy sajgást érzünk a pontnál és körülötte.


Minden pontnál 10-15 másodpercig nyomunk. Ezután pár másodperce felengedjük a nyomást, majd újra nyomunk. Ezt 1-3 percen keresztül csináljuk pontonként. Naponta 2-3 alkalommal ismételjük. Egy hét egy kúra.


Az otthoni akupresszúra kiegészítő, otthoni gyógymód. Nem helyettesíti az egészségügyi szakemberek által végzett vizsgálatokat és kezeléseket!



Kellemes akupresszúrázást és jó egészséget kívánunk!



bottom of page